top of page
1613.jpg

JURİLER

Bora DURMUŞOĞLU

2001 yılında başlayan çalışma hayatı boyunca marka oluşturma, pazarlama iletişimi, medya ilişkileri, içerik geliştirme ve lisanslı ürünlerle ilgili özel sektörün çeşitli kademelerinde yöneticilik ve danışmanlık yaptı.
2007 yılından 2015’e kadar yabancı çizgi karakterlere, sinema ve müzik ikonlarına ait lisanslı ürünlerin Türkiye pazarında geliştirilmesi, zincir mağazalara ve e-ticaret sitelerine tedarik edilmesiyle ilgili ticari faaliyetlerde bulundu.

TRT’deki görevine 2017 yılında Lisans Müdürü olarak başladı, daha sonra sırasıyla Genel Sekreter Yardımcısı ve Genel Sekreter olarak atandı. 2019 yılının şubat ayından 2023’ün sonuna kadar ise TRT Çocuk Kanal Koordinatörü olarak görev aldı.

Cumhurbaşkanlığının 100 günlük icraat programında da yer alan “TRT’nin yerli dizi ve çizgi filmlerinin lisanslı ürünlerinin piyasaya sürülmesi” projesini hayata geçirdi; gişede izlenme rekorları kıran Rafadan Tayfa başta olmak üzere TRT Çocuk’ta yayınlanan Aslan, Elif ve Arkadaşları, İbi, Kaptan Pengu, Doru, Nasreddin Hoca, Bulmaca Kulesi gibi birçok yerli animasyonun sinema sektörüne kazandırılması ve markalaşma süreçlerini yürüttü.

Yerli animasyon üretimi, çocuk içeriklerinde millî değerlere yer verilmesi, çocuk medyasının her alanında temiz içerik geliştirilmesi ve Türkçenin yeni nesle doğru aktarılması konularında uzmanlaştı; makaleler yazdı, ödüller aldı, seminerler verdi.

TRT Çocuk’u sadece bir televizyon kanalı olmanın ötesinde konumlandırarak ekrandan sinemaya, mobil oyun ve uygulamalardan lisanslı ürünlere, dergi ve kitaplardan sahne etkinliklerine kadar her mecrada zirveye taşıyan ekibin liderliğini yaptı. Türkiye’deki animasyon sektörünün gelişmesinde aktif rol aldı.

Adana Anadolu Lisesi ve Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Bora Durmuşoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

bottom of page