top of page
1613.jpg

JURİLER

Sinan Ölmez

     1976 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra 1993 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü, Grafik Ana Sanat Dalını kazandı. 2000 yılına kadar devam eden üniversite eğitimi boyunca animasyon stüdyolarında, reklam ajanslarında yarı zamanlı olarak çalıştı.

2010 yılında yazmaya başladığı Baldiyar Masalları hikâye evrenine ait İbi hikâyesi 2011 yılında TRT Çocuk tarafından pilot bölüm çekilmek üzere kabul edildi. 2021 yılına kadar İbi çizgi dizisi için 104 bölüm Sinopsis, senaryo yazarlığı ve yönetmenlik yaptı.

2022 yılında İbi: Doğu Ekspresi’nin Gizemi isimli sinema filminin senaryosunu kaleme aldı. Sinan Ölmez’in yönetmenliğini de yaptığı film 20 Ekim 2023 tarihinde ülkemizde toplam 310 salonda gösterime girdi ve ilk hafta tüm kategorilerde en çok izlenen film oldu. 

Sinan ÖLMEZ halen Koza Yayın AŞ’ye ait Studio Galaktik animasyon stüdyosunda bir yandan İbi’nin yeni serisi İbi: Galaktik Serüven ‘in senaryolarını yazıyor, yönetmenliğini yapıyor bir yandan da Baldiyar Masalları hikâye evrenini genişletmek için hikâyeler yazmaya devam ediyor

bottom of page