top of page

UAFF Nedir?

Uluslararası Afet Filmleri Festivali (UAFF), dünyada ilk kez afet konusuna dikkat çeken, afetler ve etkileriyle ilgili konuları işleyen filmleri ödüllendirmeyi hedefleyen uluslararası bir film festivalidir.Festival, afetlerin etkisi ve önemi konusunda farkındalık yaratmaya odaklanan öncü kültürel bir etkinliktir. UAFF, afet ve etkilerinin konu edildiği yapımları ödüllendirerek, bu konuda film yapan sinema emekçilerini desteklemeyi ve hayatımızı çevreleyen doğal ve beşeri felaketlerin derinlemesine anlaşılmasını sağlayarak bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.


Doğal veya insan kaynaklı olayların neden olduğu ani, geniş çaplı, ciddi zararlara yol açan acil durumları ifade eden afet tanımını herhangi bir yönüyle işleyen filmler festivalin odak noktası. 21-26 MAYIS 2024 tarihleri arasında, Ankara’da gerçekleşecek olan festival, yerli ve yabancı sinemacıları sinemaseverlerle buluşturacak. Hem sinema ile ilgili söyleşiler hem de afet konusunda uzman kişilerle konferans ve sohbetler, festival boyunca ücretsiz gerçekleşecek. İzlence ve etkinlikler, katılan herkese şahane bir festival deneyimi yaşatırken, alanında uzman konuşmacılar, kurulacak eğitim ve simülasyon alanları ile afetler ve etkileriyle ilgili farkındalık kazanmalarını sağlayacak.

    


Uluslararası Afet Filmleri Festivali’ne Filmin ile Nasıl başvurabilirsiniz?


UAFF, festival başvurularını yalnızca Filmfreeway üzerinden alıyor.

Festival, Uzun Metraj, Kısa Metraj, Kısa Belgesel ve Kısa Animasyon olmak üzere 4 ana kategoride toplamda 32 dalda ödül vermeyi planlıyor. 

Filminizin teması doğrudan afet ise, olaylar zincirini başlatan ilk çatışma afet içeriyorsa, filme konu edilen durum kitleleri etkilemişse,  geçmişte yaşanmış bir afet ile ilgili devam eden etkiler konu edilmişse, gerçekte yaşanmış bir afetin kendisi ya da etkileri ile ilgili doküman üretilmişse(belgesel), filminizin yapısına uygun kategoriye başvurabilirsiniz.

 

Uluslararası Afet Filmleri Festivali’ni nasıl ziyaret edebilirsiniz?


Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek ve internet sitemizde de paylaşacağımız etkinlik akışını görüntüleyerek etkinlik başlıklarından haberdar olabilirsiniz.
Büyülü Fener’de gösterilecek olan filmlerin seanslarını, finalist filmler belirlendiğinde hazırlanacak olan etkinlik kataloğunu web sitemizden ücretsiz şekilde indirerek görüntüleyebilir, belirlenecek olan anlaşmalı kurumdan sinema biletlerinizi alabilirsiniz.

Festival ile ilgili görüşlerinizi ve sorularınızı info@uaffest.com mail adresinden bize ulaştırabilirsiniz.


Comments


bottom of page